Materská škola Rybany 357
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Materská škola Rybany
ŠKOLSKÝ PORIADOK MATERSKEJ ŠKOLY
Vydáva: Monika Jurčíková
V pedagogickej rade prerokovaný: 26.8.2017
S Radou rodičov prerokovaný: 17.09.2017
Platnosť od: 02.09.2017
Školský poriadok obsahuje:
Charakteristika materskej školy
I. Všeobecné ustanovenia
II. Článok 1 Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelanie
Článok 2 Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy
Článok 3 Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Článok 4 Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
Článok 5 Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
Článok 6 Ochrana osobných údajov, vyjadrenie zákonného zástupcu, informovaný súhlas zákonného zástupcu
III. Záverečné ustanovenia
CHARAKTERISTIKA MATERSKEJ ŠKOLY
Materská škola poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom predškolského veku. Poskytuje celodennú výchovu a vzdelávanie deťom od 3 do 6 rokov, deťom s odloženou školskou dochádzkou a dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou.
Pokiaľ to kapacita materskej školy v školskom roku dovoľuje do materskej školy môžu byť na predprimárne vzdelávanie prijaté aj deti mladšie ako trojročné. Materská škola podľa záujmu zákonných zástupcov detí/rodičov (ďalej len zákonný zástupca) poskytuje možnosť poldennej výchovy a vzdelávania (predprimárne vzdelávanie) spravidla v dopoludňajších hodinách.
Výchova a vzdelávanie v materskej škole sa uskutočňuje podľa Školského vzdelávacieho programu Šikovné rybičky ktorý je vypracovaný v súlade so Štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie. Školský vzdelávací program Šikovné rybičky je záväzný pedagogický dokument, podľa ktorého sa v materskej škole realizuje edukácia detí. Školský vzdelávací program je zákonným zástupcom detí dostupný prostredníctvom riaditeľky a triednych učiteľov. Zákonní zástupcovia detí sú so školským vzdelávacím programom oboznámení na plenárnom a triednych stretnutiach rodičov detí.
Predprimárne vzdelávanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka v materskej škole. Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Dokladom o získanom stupni predprimárneho vzdelania v materskej škole je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktoré vydá materská škola dieťaťu na konci školského roka. Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania sa v materskej škole vydáva na konci školského roku príslušného kalendárneho roku. V prípade, ak tento dátum vyjde napr. na sobotu alebo nedeľu, vydáva sa s dátumom, ktorý vyjde na posledný pracovný deň pred týmto dátumom. Deťom, o ktorých materská škola vie, že budú mať odložené plnenie povinnej školskej dochádzky a budú navštevovať materskú školu aj v nasledujúcom školskom roku, sa osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania nevydáva.
Zariadenie je umiestnené v strede obce v samostatnej účelovej budove. Budova je dvojpodlažná. Prvé podlažie tvorí vstupná hala , jedáleň s kuchyňou a príslušnými priestormi – správcom je Základná školy Rybany
Na druhom podlaží sa nachádza materská škola s dvoma triedami, dve spálne pre deti, šatňa, hygienický kútika príslušné priestory, riaditeľňa, sklad učebných pomôcok a priestory pre personál. Prízemie s poschodím spája vnútorné schodište. MŠ je vybavená štandartným zariadením. Vyučovací proces sa prispôsobuje individuálnym potrebám a záujmom detí.
Areál materskej školy tvorí aj záhrada , oplotené ihrisko a vonkajšie ihriská, ktorých súčasťou sú stromy, kríky a detské preliezky, hojdačky, tunely i trávnaté plochy.
Areál školy je oplotený z bezpečnostných a hygienických dôvodov. Zariadenie ihrísk je stabilne nainštalované, odolné voči mechanickým a poveternostným vplyvom.
Všeobecné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy vydáva riaditeľka materskej školy Rybany 357 , v zmysle § 153 Zákona č. 245/2008 Z. z o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Školský zákon“).
Časť II.
Článok 1
Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelanie
Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov jeho veku, výnimočne, ak je voľná kapacita, možno prijať dieťa od dvoch rokov veku. Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku, dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.
O prijatí dieťaťa do materskej školy rozhoduje riaditeľ Mš Rybany 357 podľa § 5 ods. 14 písm. a/ Zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V prípade vyskytnutia problémov riaditeľka Mš Rybany 357 , po dohode so zákonnými zástupcami, rozhodne o prerušení dochádzky do MŠ na dohodnutý čas. V prípade, že po opätovnom nástupe do MŠ sa vyskytnú problémy, riaditeľ rozhodne o ukončení dochádzky do MŠ.
Zápis a prijatie do MŠ
Deti sa do materskej školy prijímajú k začiatku školského roka v mesiaci máj, alebo v priebehu roka, pokiaľ je voľná kapacita predškolského zariadenia.
Pri prijímaní detí k začiatku školského roka zverejní zástupkyňa riad. pre MŠ najneskôr od 30. apríla do 31. mája. príslušného kalendárneho roka na hlavnom vchode budovy miesto a čas podania prihlášky, počet detí, ktoré môžu byť prijaté a kritéria prijímania. Tiež sa to dá vyhlásiť do dedinského rozhlasu. Prednostne sa prijímajú deti s odloženou predškolskou dochádzkou a deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku.
Prihlášku rodič dostane u riaditeľky MŠ. Po jej vyplnení k nej rodič prikladá potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa.
Rozhodnutie o odložení povinnej školskej dochádzky predloží rodič riaditeľke Mš Rybany spravidla do 30. júna
Rodič zdravotne postihnutého dieťaťa predloží spolu s prihláškou a uvedenými dokladmi o zdravotnom stave aj vyjadrenie pediatra o možnosti integrácie dieťaťa. K tejto problematike predloží aj vyjadrenie špeciálneho pedagóga a psychológa, ktorí vo svojom posudku spracujú aj návrh na zníženie počtu detí v triede, vzhľadom na charakter postihnutia dieťaťa.
Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do materskej školy k začiatku školského roka dostane rodič spravidla do 3.júna príslušného roka. V prípade prijímania v priebehu školského roka do 30 dní odo dňa podania prihlášky. V rozhodnutí o prijatí dieťaťa môže riaditeľka Mš Rybany určiť adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa v materskej škole, ktorý nesmie byť dlhší ako tri mesiace. Deťom so ŠVVP určuje diagnostický pobyt spravidla na jeden školský rok.
Prijatiu zdravého, alebo postihnutého dieťaťa môže predchádzať adaptačný, alebo diagnostický pobyt dieťaťa po dohode rodiča so zástupkyňou riad. pre MŠ. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. V prípade zníženia adaptačnej schopnosti a v záujme dieťaťa, jeho zdravého vývinu môže riaditeľka Mš Rybany , po prerokovaní s rodičom, alebo na základe jeho písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas, alebo o ukončení tejto dochádzky.
V prípade, že zákonný zástupca zámerne neuvedie v žiadosti a lekár v doklade o zdravotnom stave dieťaťa nepotvrdí prípadné ochorenie dieťaťa, považuje sa to za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa na dobu pokiaľ zákonný zástupca nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je možné získať dostatok informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe.
Deti do jednotlivých tried na začiatku školského roka zaraďuje riaditeľka materskej školy podľa veku a podľa kapacity jednotlivých tried. Počas školského roka môže riaditeľka materskej školy preradiť deti z jednej triedy do druhej. Rodičovi v takomto prípade (preradenie počas školského roka) oznámi dôvod a termín preradenia osobne. Preradenie dieťaťa počas školského roka je v právomoci riaditeľky materskej školy a jej rozhodnutie je konečné. Rozhodnutie sa písomne nevyhotovuje, zmena sa zaznačí v triednej dokumentácií.
Najvyšší počet detí v triede MŠ podľa Školského zákona § 28 odst 9 je:
- 20 v triede pre 3 - 4 ročné deti,
- 21 v triede pre 4 - 5 ročné deti,
- 22 v triede pre 5 - 6 ročné deti,
- 21 v triede pre 3 - 6 ročné deti.
Ak sú splnené požiadavky Zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 24 Zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež môže riaditeľka Mš Rybany rozhodnúť o navýšení počtu detí v triede o tri deti z dôvodu:
a) zmeny trvalého pobytu dieťaťa,
b) zaradenia dieťaťa len na adaptačný pobyt alebo len na diagnostický pobyt v materskej škole,
c) odkladu plnenia povinnej školskej dochádzky alebo dodatočného odkladu plnenia povinnej školskej dochádzky, alebo
d) zvýšeného záujmu zákonných zástupcov detí o výchovu a vzdelávanie v materskej škole.
Túto skutočnosť riaditeľ oznámi rade školy a zriaďovateľovi. Pri určovaní vyššieho počtu zohľadní deti so ŠVVP a počet detí mladších ako tri roky.
Do bežnej triedy sa môžu prijať najviac dve deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Počet detí v tejto triede môže byť znížený najviac o dve deti za každé dieťa so ŠVVP. Výkonom práv začleneného dieťaťa so ŠVVP nemôžu byť obmedzené práva ostatných detí, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania. V prípade obmedzovania týchto práv , môže riaditeľ po dohovore so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky na dohodnutý čas, prípadne rozhodne o ukončení dochádzky.
V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme zdravého vývinu a bezpečnosti detí môže riaditeľka Mš Rybany , po prerokovaní so zákonným zástupcom, rozhodnúť o prerušení dochádzky na dohodnutý čas alebo o ukončení tejto dochádzky .
Z dôvodu neuhradenia príspevkov v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia obce Rybany 3/2012 o výške príspevkov v školách a školských zariadeniach zriadených obcou Rybany môže riaditeľka Mš Rybany , po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu, rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy na základe porušenia školského poriadku zákonným zástupcom.
Predprimárne vzdelanie získa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania (vydané na tlačive schválenom ministerstvom školstva).
Článok 2
Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami MŠ
Dieťa ma právo na:
- rovnoprávny prístup k vzdelávaniu,
- bezplatné vzdelanie v materskej škole rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
- vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone,
- individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti a zdravotný stav,
- úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
- organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
- úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému a psychickému a sexuálnemu násiliu,
- informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov.
Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
Deťom cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deťom žiadateľov o udelenie azylu a Slovákov žijúcich v zahraničí sa poskytuje výchova a vzdelávanie a stravovanie v materskej škole za tých istých podmienok ako občanom Slovenskej republiky.
Povinnosti dieťaťa:
- neobmedzovať svojim konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
- dodržiavať školský poriadok materskej školy,
- chrániť pred poškodením majetok materskej školy a majetok, ktorý využíva na výchovu a vzdelávanie,
- pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať, ak zákon neustanovuje inak,
- konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní
- ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov materskej školy,
- rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
Zákonný zástupca má právo:
- vybrať pre svoje dieťa materskú školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa zákona, zodpovedajúcu schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti, právo na slobodnú voľbu školy možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy,
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytli deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
- oboznámiť sa so Školským vzdelávacím programom materskej školy a Školským poriadkom,
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa
- zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase zástupkyne riaditeľa pre materskú školu,
- vyjadrovať sa k Školskému vzdelávaciemu programu materskej školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:
- vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie,
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacej činnosti svojho dieťaťa určené Školským poriadkom,
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
- informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy vzdelávania,
- nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo.
Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v materskej škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do materskej školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa na súťažiach.
Neprítomnosť maloletého dieťaťa, ktorá trvá najviac tri dni po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch materská škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri dni po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží zákonný zástupca dieťaťa potvrdenie od lekára alebo podpíše vyhlásenie o bezinfekčnosti.
Pravidelne uhrádzať príspevky v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia obce Rybany č. 3/2012 o výške príspevkov v školách a školských zariadeniach zriadených obcou Rybany , mesačne na jedno dieťa 10,00€.
Výška príspevku je určená v súlade s §28 ods. 6 školského zákona v nadväznosti na § 2 písm. c) zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime, v platnom znení.
Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci .
V každej triede je triedna učiteľka povinná viesť o úhradách príspevkov kontrolovanú evidenciu, preto musí zákonný zástupca preukázať učiteľke ústrižok o zaplatení najneskôr do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
Príspevok sa neuhrádza za dieťa:
- ktoré má prerušenú dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby, alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom (lekárske potvrdenie pri chorobe, čestné vyhlásenie pri rodinných dôvodoch).
- ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu,
c) ktoré nedochádzalo do MŠ v čase letných prázdnin, alebo pri prerušení prevádzky MŠ zapríčinenej zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi, v týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca iba pomernú časť,
d) ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky.
Ak zákonný zástupca uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa uvedených bodov, zriaďovateľ materskej školy vráti alebo započíta úhradu na ďalší mesiac už zaplatený príspevok na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
- uhrádzať príspevok na stravovanie dieťaťa, pokiaľ sa v materskej škole stravuje v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia obce Rybany č. 3/2012 o výške príspevkov v školách a školských zariadeniach zriadených obcou Rybany
Cena stravnej jednotky platná od 1. 10.2012
desiata 0,30€ x 23 dní = 6,90€
obed 0,72€ x 23 dní = 16.56€
olovrant 0,25€ x 23 dní = 5,75€
desiata + obed + olovrant 1,27€ x 23 dní = 29.21€
Príspevok sa uhrádza vopred do 20-teho dňa v predchádzajúcom mesiaci za celý mesiac na bankový účet školskej jedálne 0260680903/0900 bankovým prevodom.
Článok 3
Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 6.15 do 16,15 h.
.
Riaditeľkou Mš Rybany je p. Jurčíková Monika
Riešenie podnetov je v kompetencií: 1) učiteliek na triedach,
2) vedúcej ŠSZ – stravovanie,
3) riaditeľa Mš Rybany
4) rady školy.
Vedúcou školského stravovacieho zariadenia je p. Bc.Marcela Fodorová
KONZULTAČNÉ HODINY ZÁSTUPKYNE RIAD. MŠ:
V pracovných dňoch od 11.30 hod do 12.30.hod
KONZULTAČNÉ HODINY VEDÚCEJ ŠKOLS. STRAV. ZARIAD:
V pracovných dňoch od 7.00 hod. do 8.00hod.
Telefónne číslo MŠ: 038 7692132. Telefónne číslo jedálne: 038 76 92187
Prevádzka materskej školy bola prerokovaná s rodičmi a odsúhlasená OÚ v Rybanoch . V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená z hygienických dôvodov na štyri týždne. V tomto období podľa pokynov zástupkyne riad. pre MŠ vykonávajú prevádzkoví zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí zamestnanci podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku. Prerušenie prevádzky oznámi riad. MŠ oznamom spravidla dva mesiace vopred. V čase prerušenia prevádzky môžu deti navštevovať inú materskú školu po dohode s rodičmi.
V čase prázdnin v priebehu školského roka je prevádzka tried materskej školy obmedzená na základe počtu prihlásených detí podľa potrieb rodičov. Minimálny počet detí na prevádzku materskej školy je 10 prihlásených detí.
1. Organizácia tried a vekové zloženie detí:
Naša materská škola má dve triedy:
1. trieda: 2 – 4 ročné deti
2. trieda: 4,5 – 6 ročné deti
2. Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí:
1. trieda: 6.15 – 16,15 hod.
2. trieda: 7,00 – 16,00 hod.
V čase do 7,00 hod. sa deti schádzajú v 1. triede. Od 7,00 hod. sa otvára 2. trieda a začína sa prevádzka v obidvoch triedach. V čase 16,00 hod. sa deti spájajú do jednej triedy v 1. triede a zodpovednosť za ne preberá jedna učiteľka.
V prípade nižšieho počtu sa deti spájajú do spoločnej triedy v súlade § 28 ods. 10 Zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
3. Preberanie detí:
Dieťa od rodičov preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie rodičovi, alebo inej splnomocnenej osobe či pedagógovi, ktorý ho v práci strieda.
Rodič privádza dieťa do materskej školy do 8,00 hod. a prevezme ho do 16,15 hod. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne rodič s riad. MŠ, alebo učiteľkou na príslušnej triede. V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne rodič čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí.
Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.
Neprítomnosť dieťaťa oznámi rodič do 8,00 hod. v deň neprítomnosti dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi rodič 24 hod. vopred. Ak sa tak nestane uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odoberá. Ak je neprítomnosť dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi zástupkyni riad. pre MŠ dôvod neprítomnosti písomne, pričom pri opätovnom nástupe dieťaťa do materskej školy predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia.
Ak rodič neoznámi zástupkyni riad. pre MŠ dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovane poruší vnútorný poriadok materskej školy, po predchádzajúcom upozornení rodiča, môže riaditeľka Mš Rybany rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť aj svoje maloleté dieťa nie mladšie ako desať rokov, alebo inú osobu, ktorá po prevzatí za dieťa zodpovedá. Učiteľka môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.
V prípade, že rodičia majú súdnym rozhodnutím, prípadne predbežným opatrením obmedzené preberanie detí, je potrebné o tom písomne (fotokópiou úradného rozhodnutia) informovať zástupkyňu riaditeľa pre materskú školu.
Splnomocnenie platí vždy iba v príslušnom školskom roku.
4. Denný poriadok:
Usporiadanie denných činností, pravidelne sa opakujúcich v konkrétnych triedach sú spracované vo forme denného poriadku. Denný poriadok je zverejnený pre zákonných zástupcov na nástenke v šatni detí.
Učiteľka počas aktivít s deťmi odchádza od detí z triedy len v krajnom prípade a na nevyhnutne potrebný čas, pričom o dozor požiada kolegyňu, príp. inú zamestnankyňu MŠ.
5. Organizácia v šatni:
Do šatne majú prístup rodičia (iná splnomocnená osoba) v čase od 6.15 do 8,00 hod. a od 14,30 do 16,15 hod. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti.
Za poriadok v skrinkách zodpovedá zákonný zástupca, tiež za stále pripravené náhradné oblečenie pre prípad znečistenia a premočenia.
Učiteľky v mladšej triede pomáhajú pri prezliekaní detí na pobyt vonku i po jeho ukončení. V najstaršej vekovej triede pomáhajú deťom učiteľky podľa potreby.
Za estetickú úroveň šatne zodpovedajú učiteľky, za hygienu a uzamknutie vchodu upratovačka.
6. Organizácia v umyvárni:
Každé dieťa má , uterák, pohár na zubnú kefku, označenú zubnú kefku. Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, hygienu zodpovedá upratovačka. Deti sa v umyvárni zdržiavajú za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy.
Rodičia nepoužívajú detské umyvárne!
7. Organizácia v jedálni:
Do jedálne idú deti za doprovodu učiteliek. Jedlo sa podáva v škols. Jedálnni v čase od 11.30 hod -12.00.hod.
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stravovania, stolovania zodpovedá vedúca školského stravovacieho zariadenia. Ďalej zabezpečuje zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim. Za organizáciu a výchovný proces v jedálni zodpovedá riad. MŠ a učiteľky. Vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere uplatňujú individ. prístup k deťom. Počas jedenia učiteľka deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov prikrmuje. Nenúti ich jesť. Mladšie deti používajú lyžicu, stredné deti aj vidličku, staršie deti používajú kompletný príbor.
Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje o dieťati, prikladá doklad od lekára, na ktorom budú potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť (alergia na mliečne výrobky...). Na tieto deti sa nevzťahuje výnimka v prípade jedla, ani v cene za stravnú jednotku.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy je potrebné nahlásiť do 8.00.hod.
V prípade, že zákonný zástupca nemôže z rôznych dôvodov odhlásiť svoje dieťa osobne, môže odhlásiť dieťa zo stravy aj telefonicky.
8. Pobyt detí vonku:
Počas pobytu detí vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom pohodlnú, organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecných právnych predpisov a pokynov zástupkyne riad. pre MŠ.
Uskutočňuje sa v každom vhodnom počasí, výnimkou sú len nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, silný mráz, dážď. V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia a môže sa zaradiť aj dvakrát počas dňa. V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami musia mať deti pri pobyte vonku hlavu krytú vhodným doplnkom. V tomto období sa pobyt vonku na priamom slnečnom žiarení zvyčajne v čase od 11,00 do 15,00 hod. obmedzuje na minimum.
Vychádzky
Na vychádzke ide učiteľka posledná, vždy za deťmi. Pri prechádzaní cez cestu sa učiteľka riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Pri prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou alebo používa terč na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná. Dvojica detí , ktorá ide ako prvá a posledná , používa reflexné vesty .
Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 20 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov, s triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od dvoch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov, pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor / výlety, exkurzie , predplavecký výcvik/ , zástupkyňa riad. pre MŠ zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľky dbá na bezpečnosť detí na základe písomného poverenia.
Pobyt na školskom dvore
Učiteľka, ktorá príde na dvor ako prvá, skontroluje bezpečnosť areálu školského dvora, podľa potreby odstráni z dosahu detí nebezpečné predmety, prípadne zabezpečí ich likvidáciu nepedagogickou zamestnankyňou.
9. Organizácia počas odpočinku:
Počas popoludňajšieho odpočinku dbá učiteľka na primerané oblečenie detí – pyžamo. Zabezpečí pravidelné vetranie, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Realizuje sa v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút. So staršími deťmi, najmä 5-6 ročnými je vhodné zvyšnú časť odpočinku venovať napríklad čítaniu rozprávok, pozeraniu detských filmov, atď.
10. Organizácia v krúžkovej činnosti:
Krúžková činnosť v materskej škole sa realizuje s prihliadnutím na usporiadanie dňa detí. Záujmové krúžky sa realizujú v popoludňajších hodinách pod vedením pedagogických zamestnancov materskej školy, alebo lektorov, ktorí sú spôsobilí vykonávať záujmové aktivity detí.
Krúžková činnosť sa realizuje na základe prihlášky a informovaného súhlasu zákonných zástupcov. Harmonogram krúžkovej činnosti bude pre rodičov vystavený na nástenke v šatni.
11. Organizácia ostatných aktivít:
Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu zástupkyňa riaditeľa poverí pedagogickú zamestnankyňu organizáciou, prípravou, priebehom aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. Vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojim podpisom. Na výlety sa exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť hromadné dopravné prostriedky.
Riaditeľka pre materskú školu písomne oznámi zriaďovateľovi organizovanie podujatia.
12. Úsporný režim chodu materskej školy:
Z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov v prípade zníženého počtu detí v triedach materskej školy, z dôvodu zvýšenej chorobnosti môže riaditeľka Mš rozhodnúť o spájaní tried. Nadbytok zamestnancov v takomto prípade rieši riaditeľka materskej školy udelením náhradného voľna alebo čerpaním náhradnej dovolenky.
13. Konzultácie s pedagogickými zamestnancami:
Zákonní zástupcovia majú možnosť konzultovať s pedagogickými zamestnankyňami. Konzultácie sú spravidla ústne avšak pokiaľ zákonný zástupca, prípadne pedagogická zamestnankyňa prejaví záujem, vyhotovia sa aj v písomnej forme. V písomnej forme sa vyhotovujú aj vtedy, ak pedagogická zamestnankyňa opakovane rieši rovnaký problém, na ktorý bol zákonný zástupca v predchádzajúcom čase upozornený.
14. Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole:
Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľka mš Rybany .
Riaditeľka materskej školy u na základe pokynov strednej alebo vysokej školy:
- poučí študentky o BOZP na pracovisku,
- oboznámi študentky so Školským poriadkom a školskou dokumentáciou,
- zaradí študentky do tried .
Článok 4
Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
Podľa § 8 ods.1 Vyhlášky o materských školách za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľka Materskej školy
V zmysle platných predpisov a noriem sa deťom v materskej škole nesmú podávať lieky!
Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa podľa § 8 ods. 2 zodpovedajú pedagogické zamestnankyne materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej osobe. Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľka materskej školy alebo lektor, ktorý túto činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov.
Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:
- Prihliadať na základné fyziologické potreby detí.
- Vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologických javov.
- Poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.
- Viesť evidenciu školských úrazov, ku ktorým došlo počas výchovno-vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou:
- Pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze a elektronicky zaregistrovať vo webovej aplikácii na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR podľa metodického usmernenia č. 4/2009-R z 11. Februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí, ktorou upresňuje postup zamestnancov MŠ pri vyšetrení, evidencii a registrácii školského úrazu a nebezpečnej udalosti.
- Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v materskej škole umiestené dieťa, ktoré:
- je spôsobilé na pobyt v kolektíve,
- neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,
- nemá nariadené karanténne opatrenie.
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa všeobecný lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca dieťaťa ho predloží pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ.
Skutočnosti uvedené v § 24 ods. 6 písm. b) a c) zákona č. 355/2007 potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako tri vyučovacie dni.
Ak dieťa počas dňa ochorie, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa, respektíve splnomocnenú osobu.
Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanej viac ako 20 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.
Pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka materskej školy zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:
- Na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10 školského zákona.
Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v knihe školských úrazov. Tento záznam dá rodičovi na podpis. Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie. Po návrate z ošetrenia zaznamenáva úraz v knihe úrazov a znovu sa pokúsi o telefonický kontakt so zákonným zástupcom. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu zákonnému zástupcovi dieťaťa.
V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a zákonných zástupcov, ktorúkoľvek zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka ho sprevádza až do príchodu zákonných zástupcov. Taktiež úraz zaznamenáva v knihe úrazov a lekársku správu odovzdá zákonným zástupcom.
Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí:
- Škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov.
- Evidencia obsahuje:
- Meno a priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz,
- Deň, hodinu, charakter úrazu, miesto, kde došlo k úrazu, stručný popis ako k úrazu došlo,
- Svedkov úrazu, meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával dozor v čase vzniku úrazu, dátum zapísania do evidencie,
- Počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu, zdravotnú poisťovňu postihnutého dieťaťa,
- Zariadenie, v ktorom bolo vykonané ošetrenie úrazu.
Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky prejavia neskôr.
- Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedna učiteľka dieťaťa. Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnankyňa poverená zástupkyňou školy.
- Záznam do knihy evidencie úrazov vykonáva pedagogická zamestnankyňa v deň úrazu. Ak dieťa chýba menej ako 4 dni(teda 0 až 3 dni), tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v škole na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako 3 dni (teda 4 dni a viac), považujeme tento úraz za registrovaný školský úraz.
- Škola spisuje dni po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedna učiteľka dieťaťa, ktorá úraz zaregistrovala, a to najneskôr do 7. kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu. Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a zástupkyňa materskej školy. Zamestnankyňa spisujúca záznam pozve k spísaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa.
- Riaditeľka je povinná do 7. kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie Úr /MŠ SR/ 1-01 sledujúcej štatistiku úrazovosti na školách.
- Záznam o registrovanom úraze dostanú: zákonný zástupca dieťaťa, materská škola, technik BOZP, poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie detí.
Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná zástupkyňa v spolupráci so zamestnávateľom a zákonným zástupcom dieťaťa.
Opatrenia pre prípad výskytu pedikulózy:
Pedikulóza sa vyskytuje u všetkých vekových skupín, najmä u detí. Pôvodca pedikulózy je voš detská, ktorá parazituje iba na človeku. Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši, hlavne za ušnicami a v zátylku.
Hlásenie ochorenia: zákonný zástupca, ktorý zistí zavšivavenie dieťaťa, ohlási túto skutočnosť učiteľke a zástupkyni riad. pre materskú školu. Hromadný výskyt hlási riaditeľ na odbor epidemiológie RÚVZ.
ČINNOSTI ZÁSTUPKYNE RIAD. PRE MATERSKÚ ŠKOLU V RÁMCI PREVENTÍVNYCH OPATRENÍ ALEBO PRI VÝSKYTE PEDIKULÓZY
riad. MŠ vykoná nasledovné opatrenia
a) na začiatku školského roka zabezpečiť informovanie a poučenie pedagógov o pedikulóze a ich povinnostiach:
Povinnosti pedagóga:
pri zistení pedikulózy u dieťaťa okamžite ohlásiť toto zást. riad. pre MŠ a rodičom,
pristupovať citlivo k tejto problematike tak, aby nedošlo k psychickej traume u dieťaťa /výsmech detí/ a vyvolaniu negatívneho postoja zákonného zástupcu,
informovanie zákonného zástupcu pomocou letákov a iných dostupných možností.
b) v prípade výskytu pedikulózy zabezpečiť informovanie rodičov
všetkých detí v triede, resp. v materskej škole podľa rozsahu šírenia pedikulózy, aby vykonali preventívne opatrenia na určitú dobu a pravidelnú kontrolu vlasov u svojich detí,
c) poveriť pedagogických zamestnancov na zavedenie a vykonávanie ranného filtra v materskej škole zameraného na problematiku pedikulózy,
d) v prípade podozrenia na pedikulózu zabezpečiť v škole izoláciu
dieťaťa od ostatných detí a bezodkladne informovať zákonného zástupcu dieťaťa,
e) zabezpečiť včasné zahájenie dezinsekcie prostredníctvom zákonných zástupcov detí,
f) zabezpečiť, aby bola dezinsekcia vykonaná v celom zasiahnutom kolektíve súčasne,
g) viesť agendu o vykonávaných opatreniach.
Postup zamestnancov v prípade pedikulózy:
Ak učiteľka materskej školy zistí u dieťaťa parazity vo vlasoch, rodič si ihneď
po upozornení prevezme dieťa z MŠ a vykoná patričné opatrenie. Dieťa sa môže vrátiť do MŠ s úplne čistými vlasmi bez parazitov!
1. Pri akomkoľvek podozrení učiteľky na výskyt vší (dieťa sa škrabe, je nekľudné, nesústredené, prezeraním vlasovej časti hlavy ) oznámi túto skutočnosť vedeniu materskej školy a rodičovi (zákonnému zástupcovi) dieťaťa.
2. Do príchodu rodiča(zákonného zástupcu) dieťa izoluje od kolektívu.
3. Učiteľka dohliadne, aby vrchný odev(hlavne čiapky, šály) osobná a posteľná
bielizeň, hrebene s ktorými prišla hlava dieťaťa podozrivého zo zavšivavenia do styku, neboli spoločne uložené (v šatni, na vešiakoch a pod.)s odevmi a predmetmi ostatných detí, príp. aby ich iné deti nepoužívali.
4. Učiteľ rodičovi(zákonnému zástupcovi) odporučí navštíviť príslušného obvodného pediatra za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie dieťaťa.
5. Posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, vyprať pri vysokej teplote, vysušiť a vyžehliť.
Dezinsekcii je nutné podrobiť aj predmety, ktoré prišli do styku s vlasovou časťou hlavy (hlavne hrebene)a to vyvarením, resp. vystriekaním prípravkom BIOLIT na lezúci hmyz.
6. Vedenie materskej školy zabezpečí informovanie všetkých rodičov/ písomným oznamom na vstupných dverách/,že v materskej škole sa vyskytli vši. Zároveň budú rodičia informovaní, že učiteľky materskej školy, s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia a v súlade s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva odsúhlaseným školským poriadkom a prevádzkovým poriadkom materskej školy, budú vykonávať v detských kolektívoch preventívne opatrenia. Vedenie materskej školy tiež požiada rodičov o súčinnosť tzn. aby tiež priebežne kontrolovali vlasy u svojich detí.
7. Učiteľka v detskom kolektíve následne vykonáva preventívne opatrenia, a to priebežným sledovaním charakteristických prejavov možného výskytu vší u ďalších detí, pričom v rámci ranného filtra deťom vhodným spôsobom prezrie aj vlasovú časť hlavy.
Opätovný vstup dieťaťa do materskej školy je možný iba po predložení potvrdenia od lekára, že je dieťa zdravé!
Ochrana pred sociálno-patologickými javmi:
V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učiteľky povinné zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, prípadne s CPPPaP, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.
Ochrana proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog.
Materská škola prijíma následné opatrenia:
1.Primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich negatívnych účinkov na zdravie človeka.
2.Viesť deti k zdravému životnému štýlu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie.
3.V prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru.
4.Zabezpečiť v celom areáli školy prísny zákaz fajčenia.
5.Dbať,aby sa do budovy nedostali žiadne nepovolané osoby, a tým zamedziť možnosti zlých vonkajších vplyvov na deti.
6.V prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí MŠ bezodkladne informovať kompetentných /riaditeľ MŠ, zástupkyňa,/ktorí vykonajú okamžité opatrenia.
Článok 5
Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
Vchod do materskej školy je zabezpečený uzamknutím hlavného vchodu a tiež vchodu materskej školy. Kľúč od materskej školy vlastní riad. Mš a prevádzkové pracovníčky a upratovačka. Budovu ráno odomyká upratovačka a budovu zamyká pri odchode domov.
Pri každom svojvoľnom poškodení alebo ničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonných zástupcov dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy pre dieťa.
Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťaťa nebude vyžadovať.
V budove materskej školy je bez sprievodu zamestnanca materskej školy ZAKÁZANÝ akýkoľvek pohyb cudzej osoby!
V rámci bezpečnosti a ochrany detí sú zákonní zástupcovia spoluzodpovední za zatváranie vchodových dverí, nevpúšťanie do budovy podozrivých a neznámych osôb a pri podozrení sú povinní upozorniť zamestnancov na danú skutočnosť.
Vetranie miestností sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnanca materskej školy. Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatvorenie okien.
Po ukončení prevádzky materskej školy je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na vopred určené miesto.
Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.
Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.
Po skončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne upratovačka.
Odporúčania pre rodičov:
- nedávať deťom do materskej školy hračky, drahé cenné predmety, sladkosti (cukríky, žuvačky, lízanky)
Po prevádzke materskej školy jej zamestnanci nezodpovedajú za bezpečnosť detí!
Dodržiavanie vnútorného poriadku školy je záväzné!
Zmeny vo vnútornom poriadku MŠ prerokuje riaditeľka MŠ s rodičmi, radou školy a zriaďovateľom.
Článok 6
Ochrana osobných údajov
Všetci zamestnanci materskej školy v zmysle Zákona NR SR č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov sú povinní zachovávať mlčanlivosť o osobných údajoch, ktoré spracuvávajú, alebo prichádzajú s nimo do styku v priestoroch MŠ.
Zákonný zástupca dieťaťa navštevujúceho materskú školu dáva vyjadrenie zákonného zástupcu podľa § 4 ods. 2 a ods. 3 zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Svojim podpisom potvrdí, že súhlasí:
- s používaním osobných údajov svojho dieťaťa a to: meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, rodného čísla, adresy trvalého bydliska, štátnej príslušnosti, národnosti, pre potreby výchovy a vzdelávania,
- s používaním vyššie uvedených osobných údajov a fotografií svojho dieťaťa na internetovej stránke školy, v publikačných materiáloch, na prezentáciu školy v médiách a pre dokumentačnú archiváciu, pre vypracovanie zoznamov na dotácie, na poistenie, pre interné spracovanie podkladov školského registra a pod.,
- so spracovaním videozáznamov pre evalvačný mechanizmus školy, pre analyticko-pedagogickú prácu metodických a poradných orgánov školy.
Zákonný zástupca dieťaťa navštevujúceho materskú školu dáva informovaný súhlas zákonného zástupcu podľa zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Svojim podpisom potvrdí, že súhlasí s účasťou svojho dieťaťa na aktivite a berie na vedomie riziká súvisiace s danou aktivitou MŠ:
- s účasťou svojho dieťaťa na vychádzkach, exkurziách, športových aktivitách mimo objektu školy, na školských výletoch organizovaných materskou školou podľa plánu na daný škoslý rok,
- s účasťou na súťažiach, kultúrnych podujatiach (divadelných, folklórnych), olympiádach, kurzoch a školských pobytoch.
Časť III.
Záverečné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade s/so:
- zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- vyhláškou MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v zmysle novelizácie č. 308/2009,
- všeobecne záväzným nariadením obce Rybany č. 2/2012 o výške príspevkov v školách a školských zariadeniach zriadených obcou Rybany ,
- pracovným poriadkom pre pedagogických a ostatných zamestnancov školy a školského zariadenia, ktorý vydala obec Rybany
Školský poriadok materskej školy je otvorený dokument, ktorý možno podľa potreby v priebehu školského roka dopĺňať a upravovať. V prípade jeho porušenia, môže riaditeľ Mš Rybany , následne po slovnom upozornení, rozhodnúť o prerušení prípadne ukončení dochádzky dieťaťa do MŠ.
Správnosť a právoplatnosť overil a svojím podpisom potvrdila Monika Jurčíková riaditeľ školy.
Dňa: 02. 09. 2014 ........................................
Jurčíková Monika